Dance Film “Memento Mori”– Presenting Historical Places of V4 Countries - projekt partnerski

W ramach projektu powstał wyjątkowy „taneczny film drogi” pt. Memento mori. Cztery różne choreografie zostały nagrane w czterech historycznych lokalizacjach: w Sculpture Park w Budapeszcie, na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej w Gdańsku, Verejeny Postavec w Bratysławie oraz w Muzeum Stara Cistirna w Pradze. Wszystkie te miejsca są istotne ze względu na ich profil historyczny ale są to też miejsca dobrze znane i charakterystyczne dla danego miasta. Ważnym aspektem produkcji jest kobieca perspektywa, historia widziana okiem artystek.

 
United Colors - projekt partnerski w Rumunii - projekt partnerski

Organizacja Green Art Tour zaprosiła Stowarzyszenie Arteria i Teatr AVATAR do rumuńskiej wioski Riciu w pobliżu Targu Mures. W Transylwanii prowadziliśmy dla dzieci i młodzieży zajęcia z podstaw rysowania komiksu oraz warsztaty teatralne i taneczne. Zajęcia prowadziliśmy dla 80 osób, ale z naszych wieczornych propozycji - galeria prac komiksowych, przedstawienia oraz nocna gra na terenie szkoły - skorzystała cała społeczność.

„Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej”

„Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej” to edukacyjny projekt herstoryczny realizowany przez Stowarzyszenie Arteria we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej oraz osobami z grupy społecznej skupionej wokół projektu "Metropolitanka" na którego dotychczasowym dorobku jest oparty. Wraz z pomorską młodzieżą w wieku od 18 do 30 osób będziemy zbierać historie mówione kobiet związanych poprzez pracę, działalność społeczną, polityczną, artystyczną i powiązania rodzinne z dawną Stocznią Gdańską oraz pracującymi tam osobami. Opowieści staną się podstawą bezpłatnych audioprzewodników, dzięki którym będzie można samodzielnie zwiedzić tereny dawnej Stoczni. Na realizację projektu otrzymałyśmy dofinasowanie w ramach programu "Młodzież w działaniu".
 
Kreatywna Wytwórnia Prezentów

Warsztaty tworzenia ozdób i prezentów świątecznych metoda upcyclingu.
W ramach projektu odbyły się dwie serie warsztaów skierowane do dzieci, młodziezy i osób dorosłych: w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER oraz w Projektornii Gdańskiego Archipelagu Kultur.

Warsztaty były propozycją kreatywnego podejścia do tradycji. Zachęcaliśmy do wspólnego i twórczego spędzania czasu przy tworzeniu świątecznych upominków i ozdób. Własnoręczne wytwarzanie ozdób i prezentów - kiedyś część tradycji obecnie odchodzi do lamusa w obliczu powszechnej komercjalizacji świąt. Przywracaliśmy kreatywnego ducha świąt.


„Sąsiadki – Nachbarinnen”

Projekt „Sąsiadki – Nachbarinnen” realizowany od stycznia 2012 roku przez Stowarzyszenie Arteria ma na celu promocję kobiet w sferze sztuki i jest formą nawiązania dialogu pomiędzy twórczyniami, środowiskami artystycznymi, instytucjami oraz wszystkimi zainteresowanymi współczesną sztuką polską i niemiecką. Do udziału w projekcie zaprosiłyśmy dziewięć artystek z Gdańska i Berlina, tworzących w różnych dziedzinach sztuki, których twórczość kształtowała się przed 1989 rokiem: Beatę Ewę Białecką, Katarzynę Józefowicz, Teresę Klaman, Teresę Miszkin oraz Brigitte Denecke, Rosike Jankó-Glage, Elli Graetz, Gisele Kurkhaus-Müller i Marianne Schröder.

 
FOLK IT! Czyli sfolkuj się z nami!

Projekt „Folk It!" Stowarzyszenia Arteria jest propozycją włączenia tradycji ludowej Pomorza w obręb współczesnej sztuki graficznej. Designe to nie tylko ładne i modne przedmioty, to również sposób na kreatywną zabawę z tradycją! Zapraszamy na warsztaty z wykonywania wycinanek łączących motywy ludowe z popkulturowymi, warsztaty z haftu oraz recyclingu sztuki na ludowo. Zajęcia skierowane będą do dzieci, młodzieży i dorosłych. Pokażemy, że folklor może być atrakcyjnym i bogatym źródłem inspiracji. Będzie kolorowo!
Warsztaty będą się odbywały od czerwca do listopada.



Świat Praw Człowieka

Celem projektu realizowanego w partnerstwie z Fundacją Nasza Przestrzeń jest uzupełnienie formalnej oferty edukacyjnej, w której brakuje edukacji dotyczącej praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, budowania postaw obywatelskich i kształtowania wrażliwości społecznej. Projekt składa się z dyżurów w punkcie kontsultacyjnym o prawach człowieka, czytelni oraz warsztatów specjalistycznych.



 
FESTIWAL RYTMU I OGNIA FROG w GDYNI

To bębny, ogień i muzyka etniczna.

Od siedmiu lat festiwal jest okazją do zaprezentowania młodej sceny fireshow i bębniarskiej w konkursie grup oraz propagowania tych dziedzin poprzez warsztaty, pokazy i koncerty.

Od trzeciej edycji festiwal zyskał wymiar międzynarodowy zapraszając od tamtej pory najbardziej podziwianych i doświadczonych artystów i artystki sztuki fireshow z całego świata. Do tej pory mieliśmy okazję gościć takich artystów jak: All Staffs, Antti Suniala, Magma Firetheatre, Flame Oz, Pa-li-tchi, LOOOOP, Yuta, Meghan Claire Pike, Wadada, Village Kollektiv. LARS, Majestic, Gurzuf, Marimba Mama i wielu innych.



123
NASZE PROJEKTY:
Aktualności | O nas | About Us | Projekty | Dla mediów | Galerie | Publikacje | Kontakt | Mapa strony | English version