FOLK IT! Czyli sfolkuj się z nami!

Projekt „Folk It!" Stowarzyszenia Arteria jest propozycją włączenia tradycji ludowej Pomorza w obręb współczesnej sztuki graficznej. Designe to nie tylko ładne i modne przedmioty, to również sposób na kreatywną zabawę z tradycją! Zapraszamy na warsztaty z wykonywania wycinanek łączących motywy ludowe z popkulturowymi, warsztaty z haftu oraz recyclingu sztuki na ludowo. Zajęcia skierowane będą do dzieci, młodzieży i dorosłych. Pokażemy, że folklor może być atrakcyjnym i bogatym źródłem inspiracji. Będzie kolorowo!
Warsztaty będą się odbywały od czerwca do listopada.

Część I
Warsztaty z wycinanek
- Połączymy ludowość z miejskim popkulturowym folklorem – podczas Festiwalu Streetwaves i 31. Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem "Dźwięki Północy".
Poprzez miks tradycyjnych wzorów ludowych z regionu Pomorza z motywami popkultury uczestnicy i uczestniczki poznają element swojej tradycji i kultury, która może zostać użyta jako atrakcyjny element zdobniczy. Nie tylko łowickie wzory mogą być modne! Promujmy kaszubskie i kociewskie wzornictwo!
Same wycinanki były niegdyś misternym rękodziełem. Prace ręczne też mogą być cool, niepotrzebny jest koniecznie komputer i internet, by zrobić coś ciekawego i oryginalnego.
Dwugodzinne warsztaty odbędą się w strefie piknikowo-warsztatatowej Streetwaves na Oruni w sobotę 2. czerwca i na Żabiance 3. czerwca. Drugi cykl warsztatów odbędzie się podczas 31. Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem "Dźwięki Północy" organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, 4 sierpnia w Ratuszu Staromiejskim i skierowany będzie do wszystkich (od lat 6 – 99), którzy tęsknią za misternym rękodziełem i szukają alternatywnej możliwości spędzenia wakacyjnego czasu.
Prowadzenie: Katarzyna Kmita
Urodzona w 1972 r. w Nowej Rudzie. Studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 1996 r. uzyskała dyplom z malarstwa. Studia w pracowniach prof. Józefa Hałasa i prof. Stanisława Kortyki (pracownia dyplomująca), oraz w pracowni prof. Andrzeja Basaja, gdzie zrealizowała aneks do dyplomu z grafiki artystycznej.

Część II
Jesienne warsztaty hafciarskie i z recyclingu.

Warsztaty hafciarskie

Miejsce: Projektornia GAK, ul. Dworska 29a, Gdańsk- Brzeźno


Haft jest ważną częścią tradycji ludowej. Dziś odzyskuje popularność, wielką popularnością cieszą się torby, koszulki i inne elementy garderoby oraz ozdoby, które zdobią oryginalne wzory odwołujące się do ludowości. Na warsztatach dowiecie się, co to mereżka, jaka jest historia kaszubskiego wzornictwa i samodzielnie wyhaftujecie jeden z kaszubskich motywów.
Zapraszamy młodzieży od 16 lat i osoby dorosłe, zarówno dziewczęta i kobiety jak i chłopców i mężczyzn.

Udział bezpłatny!


Warsztaty 15 i 29 września poprowadzi Monika Otremba, która wraz z mamą prowadzi Galerię Kaszubską w Gdańsku. Mimo że ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego, nigdy nie pracowała w wyuczonym zawodzie, zawsze bardziej interesowało ją rękodzieło, którym jej mama zajmowała się od ponad 30 lat. Najpierw w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim nabrała umiejętności hafciarskich oraz prowadzenia zespołu hafciarek z Żukowa, później zajęła się tym osobiście.
„Przyglądałam się i pomagałam jej w pracy od małego. Po studiach zdecydowałam że już na własną rękę, lecz pod jej czujnym okiem otworzę Galerię Kaszubską w Gdańsku, w której głównie zajmujemy się projektowaniem, wyrobem oraz sprzedażą lnianych obrusów, ubrań oraz dodatków ozdabianych ręcznie wykonanym haftem kaszubskim”.

Warsztat 22 września poprowadzi Danuta Niechwiadowicz – twórczyni ludowa, hafciarka.


Warsztaty z recyclingu folkowego

Ludowość i ekologia zawsze szły w parze. Zostaną tutaj połączone w formule wykorzystania zużytych przedmiotów do stworzenia nowej jakości. Przetworzone zostaną przedmioty i wzory.
Warsztaty skierowane są do młodzieży i osób dorosłych.

1. Warsztat Zwei Frauen - odnawianie przedmiotów użytkowych

W trakcie warsztatów stare deski, młynki, krzesła, sztućce rodem z PRL-u posłużą do twórczych eksperymentów. Połączymy nieco zapomniane wzory kociewskie i kaszubskie z śmiałą współczesną kolorystką nadając starym rzeczom nową, awangardową jakość. Jeśli masz jakieś emerytowane przedmioty (najlepiej drewniane, skromnej wielkości), które lata świetności mają już za sobą i trafiłby na śmietnik czekając na swoich amatorów, przynieś je do nas! Wszystkie materiały warsztatowe zapewniamy.
Warsztaty poprowadzi Iza Meronk, połowa siostrzano-artystycznego projektu Zwei Frauen, który prowadzi mi.n. warsztaty recyklingowe, zdobienia mebli w przestrzeni miejskiej i nie tylko…

2. Folkowe portfele z banerów

W kulturze ludowej nie istnieje właściwie kwestia rzeczy niepotrzebnych – wszystko się może przydać i zostać ponownie wykorzystane, często zmieniając swoje przeznaczenie. Kultura folkowa jest nieustającym procesem, ciągłym przepływem zwyczajów, motywów, wzorów i form wizualnych – najlepiej opisuje ją pojęcie bricolage. Odwołując się do powyższych wartości spróbujemy nadać słowu folkowe nowe znaczenie, nawiązujące do recyclingu . Swobodnie czerpiąc z różnych wzorów i tradycji ludowych, oraz wykorzystując stare banery reklamowe wykonamy podczas warsztatów portfele. Każdy zaprojektuje i wykona je samodzielne ozdabiając stworzonym przez siebie ludowym motywem graficznym, który stanie się znakiem nowego kosmopolitycznego ludu miejskiego.
Koncepcja i prowadzenie: Dominik Rudasz. Urodzony w 1977 absolwent filozofii i historii sztuki, zajmuje się grafiką, wideo oraz warsztatami artystycznymi, w których często odwołuje się do idei i technik recyclingu i upcyclingu.

3. Zszyjmy się z tradycją!

Zapraszamy na warsztat szyciowy, na którym przy pomocy igły, nici, a przede wszystkim przebogatej fantazji każdego uczestnika zanurzymy się w głąb zbiorowej nieświadomości, skrywającej nieskończenie głębokie źródła inspiracji podyktowanych tradycyjną sztuką ludową. W połączeniu rosyjskiego folkloru i tradycyjnego wzornictwa kaszubskiego, własnoręcznie stworzymy Matrioszki, które dopieszczone recyklingowymi materiałami z naszych szaf, w baśniowy sposób ożywią domowe wnętrza. Co więcej, w myśl przesądu o przynoszeniu przez lalkę szczęścia, zaszyjemy wewnątrz jej puszystych krągłości nasze życzenia, których będzie chroniła, a być może nawet postanowi je spełnić…
Weźcie ze sobą stare materiały do zrecyklingowania (pocięte i wyprasowane kawałki różnych materiałów z domowej szafy, które będą chcieli wykorzystać - najlepiej len, bawełna), a ponadto różnego rodzaju ozdobniki – guziki, cekiny, tasiemki… Do dyspozycji uczestników będą arkusze filcu (do wycinania wzorów kaszubskich), kleje do tkanin, igły, nici, mulina, koronki, nożyczki, kalka, ołówki, groch do obciążenia oraz różne ścinki materiałów lumpeksowych.
Koncepcja i prowadzenie: Natalia Kochman – psycholożka taka, co pierwsze kroki stawia w zaglądaniu małym duszyczkom w ich kłopotkowe główki. Za to w siedmiomilowych butach stąpająca w swej wrażliwości na te kłopotki mniejsze i większe. Zakochana w dziecięcej wyobraźni i skąpanych w niej rozmowach, którymi inspirowana czasem coś wydzierga. Tańcuje razem z igłą i nitką (zumbę najczęściej), zachęcając do tworzenia i kreatywnego spojrzenia :)


Terminy:
1. Odnawianie przedmiotów użytkowych, 13.10.2012, g.11:00-15:00
2. Folkowe portfele z banerów, 20.10.2012, g.11:00-15:00
3. Zszyjmy się z tradycją – matrioszki, 27.10.2012, g. 11:00-15:00

Projekt jest współfinansowany ze środków przekazanych przez Miasto Gdańsk

Gdańsk Miasto Wolności
NASZE PROJEKTY:
Aktualności | O nas | About Us | Projekty | Dla mediów | Galerie | Publikacje | Kontakt | Mapa strony | English version