Witaj!
Stowarzyszenie Arteria powstało w 2009 roku. Prowadzi działania z zakresu edukacji kulturalnej i animacji kultury na terenie Trójmiasta – dotąd realizowane projekty to: „Women for Democratic (R)evolution”, „Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej”. Festiwal Rytmu i Ognia w Grdyni FROG, „Akcja! Komiks w ruchu”, „Sąsiadki – Nachbarinnen”, „Dziewczyny też rysują komiksy!” (pierwsza i druga edycja), „Klisze i piksele. Edukacja wizualna”, „Legendy gdańskie w dziecięcej twórczości animowanej”, „Świat Praw Człowieka”, „VHS Hell”. Uczestniczyliśmy w międzynarodowych projektach: „United Colors”, Dance Film “Memento Mori”– Presenting Historical Places of V4 Countries”, „Flipchart Re.Activation!” oraz trzy edycje projektu „Stocznia jest kobietą”. W 2014 roku Stowarzyszenie współpracowało także z Fundacją Nowoczesna Polska i było partnerem przy Wielkim Turnieju Edukacji Medialnej.
Obszarem naszych działań są dziedziny z pogranicza sztuk albo takie, które znajdują się na peryferiach kultury. Zależy nam na odkrywaniu tego, co w kulturze pominięte bądź niedowartościowane i docieranie do grup, które mają utrudniony dostęp do danych dziedzin artystycznych i kultury.
W ciągu sześciu lat działalności stowarzyszenie było dotowane z grantów pochodzących z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Urzędów Miasta Gdyni, Gdańska i Sopotu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Polsce i Fundacji Orange.
Nasze projekty były obejmowane patronatami i partnerstwami na poziomie regionalnym i ogólnopolskim.
W 2014 Arteria została wyróżniona nagordą EDUinspiracje przyznawaną przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Polsce. Poza tym projekt „Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej” został zaprezentowany podczas Ogólnopolskiej Giełdy Projektów organizowanej przez Platformę Kultury oraz Narodowe Centrum Kultury.
Kinga Kuczyńska – założycielka stowarzyszenia. Badaczka komiksu kobiecego. Przez wiele lat promotorka nowej sztuki cyrkowej m.in. przez organizację Festiwalu Rytmu i Ognia FROG w Gdynia w latach 2007-2013. W 2010 roku Festiwal FROG decyzją internautów otrzymał nagrodę w plebiscycie portalu Trojmiasto.pl – „Skrzydła Trójmiasta” w kategorii „Kultura w przestrzeni Trójmiasta”. Zawodowo menadżerka w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER, gdzie wraz z zespołem realizuje projekty wspierające rozwój branż kreatywnych oraz z zakresu edukacji przedsiębiorczej i kreatywnej, w tym „Lekcje Przedsiębiorczości” – zgamifikowany kurs przedsiębiorczości realizowany w gdańskich szkołach, czy projekty inkubujące pomysły na biznes takie jak Go Creative czy Clipster w Garnizonie Kultury.
W wolnej chwili: doktorantka (pisze doktorat o komiksie kobiecym), działa w grupie artystycznej Mamadoo Fireshow, biega, podróżuje i staje na głowie ;).
Anna Miler – kulturoznawczyni i politolożka. Doktorantka na Filologicznych Studiach Doktoranckich UG. Członkini zarządu Stowarzyszenia Arteria, koordynatorka projektów Stowarzyszenia: „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów”, „Sąsiadki – Nachbarinnen”, „Klisze i piksele. Edukacja wizualna” i innych. Współautorka koncepcji projektów: „Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej”, „Metropolitanka”, „Women for Democratic (R)evolution”, „Akcja! Komiks w ruchu”. Autorka trasy śladami kobiet strajkujących w Stoczni Gdańskiej i przewodniczka po terenach postoczniowych w projekcie „Metropolitanka”. Przez cztery lata pracowała w Projektorni Gdańskim Archipelagu Kultury w Gdańsku, gdzie między innymi koordynowała projekt „Ja to bym…, czyli Twój pomysł na dom kultury” w ramach Programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2014” Narodowego Centrum Kultury. Jednym z efektów projektu jest film „Brzeźno – strefa zajawka”
Laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w 2014 roku. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku w ramach programu „Aktywność Obywatelska”.
Katarzyna Gumowska – absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Posiada doświadczenie w opracowaniu i wdrażaniu promocji przy projektach edukacyjnych oraz kulturalnych. Pracowała m.in. przy Festiwalu Artloop, Cudawianki, Festiwalu Interference, Festiwalu Trasnvizualia, Festiwal Rytmu i Ognia i Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz lokalnych projektach społeczno-edukacyjnych. Zajmowała się także promocją w miejskej instytucji kultury w Gdańsku. Członkini-założycieka Stowarzyszenia Arteria.
Marta Tymińska – doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim, absolwentka kulturoznawstwa i psychologii (międzykulturowej i rodzaju) na tej uczelni. Aktywistka, uczestniczka i organizatorka wielu projektów z pogranicza edukacji i kreatywności. W projekcie „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” koordynuje działania multimedialne i prowadzi edukację seniorów w zakresie obsługi tabletów.
Zarząd Stowarzyszenia:
Kinga Kuczyńska – Prezeska
Monika Derda– Skarbniczka
Anna Derda– Sekretarka
Anna Miler – Członkini Zarządu